Zaduszki w Lemont

W dniu 12 listopada o godzinie 3:00 pm Klub Polski w Lemont zorganizował wyjątkowy, pełen ducha patriotyzmu wieczór, nasączony poezją pełną zadumy i wspomnień. Pan Jan Żółtek, w towarzystwie Grażyny Witkowski i Małgorzaty Śnieżko, przeniósł nas w świat poezji, przypomniał najważniejsze wydarzenia historyczne oraz sprowokował do zadania sobie najważniejszego pytania egzystencji ludzkiej: skąd przychodzimy i dokąd zdążamy? Wiersze autorstwa Pana Jana Żółtka oraz Księdza Jana Twardowskiego, Lecha Makowieckiego, Macieja Wróblewskiego i innych, nabrały jeszcze głębszych kolorów i przyczyniły się nad jeszcze głębszą refleksją, kiedy słuchaliśmy słów z podkładem melancholijnych, nastrojowych melodii granych na pianinie przez Szymona Koszarka. Niedzielne Zaduszki to była prawdziwa uczta duchowa dla serca, dla ucha i dla oka, bowiem dekoracja z migoczącymi zniczami, stojące wśród suchych liści i przypominały nasze polskie cmentarze i spowodowały, że nie w jednym oku zakręciła się łezka.

Ta wyjątkowa chwila zadumy przeniosła nas w czas wspomnień, utrwalając nieustannie rzeczywistość, że droga do wolności spod okupacji i agresji wroga nie była łatwa i o której nam nie wolno nigdy zapominać. Wielu żołnierzy i patriotów Polski poświęciło życie za wolność Ojczyzny i za Wiarę w Boga, dlatego my dzisiaj musimy stać na straży tej Wolności, musimy podtrzymywać Polską Tradycję, Wiarę i Kulturę. Wieczór zwieńczony został pięknym wykonaniem “Ciszy” na trąbce w wykonaniu Sylwii Klimek oraz wspólną modlitwą za zmarłych…niech odpoczywają w Pokoju wiecznym. Amen

Serdecznie Wszystkim Dziękujemy!  Serdeczne podziękowania dla Pani Marii Oprzędek, za przepyszne pączki i ciasteczka. Bóg zapłać paniom Bożenie Koszarek i Donna Lichacz za dekoracje. Panu Janowi Lichacz i Grzegorzowi Koszarek za nagłośnienie. Gospodarzom, Alinie i Bogdanowi za z serca płynąca służbę przy stole. Pani Halinie Duda za fotoreportaz. Bóg zapłać wszystkim Gościom: Pani Stelli Żołnierczyk z mężem oraz Panu Casey Chlebek, którzy zechcieli być razem z nami, zatrzymać się na chwilę, posłuchać i zastanowić….

…czas nasz przeminie
Znicze bólem wypalą
Krzyże w ramionach utulą
I ciszą zasną cmentarze
Pan co jest Stwórcą Odwiecznym
Przywoła przed swoje oblicze
… bo On …to życie…

List od Pana Kazimierza Chlebek

November 18, 2023

Polski Klub przy
Parafii Sw. Cyryla i Metodego
c/o Prezes Jan Lichacz

608 Sobieski Str.
Lemont, Illinois


Szanowni Członkowie Polskiego Klubu,


W zeszłą Niedzielę miałem nadzwyczajną okazję aby być obecny na Zaduszkowym koncercie Polskiego Klubu w Lemont. Koncert byl stosownie zatytułowany „Listopadowa Patriotyczna Zaduma”.
Będąc szczery, muszę przyznać, że ten koncert zupełnie przeszedł moje nawet czasami wygórowane oczekiwania. Juz przy wejsciu na salę koncertową uderzyła mnie piękna sceneria zaduszkowa wzbogacona przez użycie dwóch dużych ekranów do materiałów video . Zas, sam koncert byl wprost zdumiewający. Wiązanka wierszy o tematyce tak religijnej jak i glęboko patriotycznej odnoszących się do naszych tragedii narodowych 2-giej Wojny Światowej, a szczegolnosci do Powstania Warszawskiego oraz zbrodni Katyńskiej i Wolyńskiej. Jest to nadzwyczajnie wzruszajace kiedy nasza duchowa zaduma nad naszym ostatecznym losem zamienia się i równiż wzbogaca jeszcze o wymiar patriotyczny. Wszystkim nam przyjdzie umrzeć, ale ostatecznie nie wszyskim przyjdzie umrzeć za sprawę Naszej Ojczyzny.
Wiersze byly odczytane przez Małgorzatę Śnieżko oraz Jana Żółtek, który był autorem niektórych z wierszy, zas narratorem do programu była Grażyna Witkowski a cała trójka przygotowła scenariusz.
Akompaniował im Szymon Koszarek a na trąbce grała Sylwia.
Po zakończeniu koncertu zasugerowałem organizatorom, że tak dobrze i profesjonalnie przygotowany koncert koniecznie powinien isć dalej w swiat. Osobiscie sam, postaram się aby temu stała się zadosć.


Z Poważaniem,

Sympatyk Klubu,
Kazimierz Casey Chlebek

Share This Post

More To Explore

Piknik Rodzinny 2024

Drodzy Przyjaciele Polskiego Klubu w Lemont, Serdecznie Zapraszamy Państwa na PIKNIK RODZINNY,